Genital Dolgu Nedir?

Cerrahi olmayan genital dolgu enjeksiyonları, çeşitli nedenlere bağlı gelişen ve ileri düzeyde olmayan genital bölge sarkma problemlerinin tedavisinin yanı sıra, uyarılma bozukluğunun giderilmesinde de tercih edilen etkili bir yöntemdir.

Cinsel duyarlılık; bazen doğuştan yetersiz olabilmekte, bazen de yaşlanmaya bağlı sarkmalara bağlı olarak bozulabilmektedir. Genital dolgu enjeksiyonlarıyla, vajina dudakları dolgunlaştırılır ve hacmin artmasıyla cinsellikten alınan hazzın artırılması hedeflenir.

Tüm dünyada olduğu gibi Kıbrıs’ta da genital estetiğe olan ilgi gittikçe artıyor. Kadınlarda cinsel organ şekil bozuklukları genetik olabileceği gibi normal doğum, ilerleyen yaş, menopoz, obezite, kilo alıp verme gibi nedenlerden de kaynaklanabilmektedir.

Genital bölge dolgusundaki amaçlar dış genital alanın daha parlak, düzgün ve gergin bir hal kazanmasıdır.

 

Genital Dolgu Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

İki Farklı Bölgeye Uygulanabilir:

 

Genital Bölge Dolguları Hangi Amaçlarla Yapılır?

Genital dolgu genel olarak iki amaç doğrultusunda yapılır. Bu amaçlardan ilki, cilt bölgelerinde meydana gelen çökmeleri ve sarkmaları gidermektir. Bu amaç doğrultusunda genital dolgu en sık büyük vajinal dudaklara uygulanmaktadır. İkinci amaç ise G noktası olarak bilinen cinsel haz noktasının büyütülmesidir. Bu nokta vajinal kanalda yer almaktadır. G noktasına uygulanan büyütme ve belirginleştirme işlemi sayesinde kadınların cinsellikten aldığı hazzı arttırmak ve hatta vajinal kuruluk gibi sorunları ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır.

 

Labialar Neden İncelir ve Sarkar?

Dış dudaklarda sarkma ve incelme gibi sorunlar, genital bölgenin hem kötü hem de yaşlı bir görünüme sahip olmasına yol açar. Bu gibi problemleri ortadan kaldırmaya yönelik gerçekleşen ameliyatsız uygulamaların başında genital dolgu uygulaması gelmektedir.

Labialarda sarkma ve incelme o bölgedeki yağ oranının azalmasıyla ortaya çıkar. Özellikle menopoz döneminde östrojen hormonunun azalmasıyla labialarda incelmeye görülür.

Diğer Nedenler:

 • Kolajen bağ dokusunun azlığı
 • Hormonal problemler
 • Kilo alıp vermek
 • İlerleyen yaş
 • Sigara kullanımı
 • Sık güneş ışığına maruz kalma
 • Kronik kaşıntılar
 • Sık mastürbasyon yapma
 • Kişinin kendi bünyesine bağlı yapısal sebeplerdir.

 

Hyaluronik Asit ile Dış Dudaklara Genital Dolgu Enjeksiyonları Nasıl Yapılır? (LABİAL PUFF)

Öncelikle dış genital alan antiseptik solüsyon ile temizlenir ve kurulanır. Daha sonrasında dolgu yapılacak kısım cilt işaretleme kalemi ile işaretlenir ve kanül yardımıyla dolgu enjeksiyonu yapılır. İşlemden hemen sonra elle hafif bir şekilde masaj yapılarak hyaluronik asidin doku içinde homojen şekilde dağılması sağlanır.

Her iki dudak içine yapılan hyaluronik asit enjeksiyonu ile büyük dudaklar daha dolgun, pürüzsüz ve genç görünüm kazanmaktadır. Bu işleme labia şişirme de denir.

 

Genital Dolgu Kimlere Yapılabilir?

18 yaşını doldurmuş olan kadınlar istedikleri zaman genital dolgu yaptırmaları mümkündür.

 

Genital Dolgu Kimlere Yapılmaz?

 • Vajinada enflamasyon veya vajinal enfeksiyonları olanlara.
 • Aktif HSV (Genital Uçuk) enfeksiyonu olanlara.
 • Gebelik veya gebelik şüphesi olanlara.
 • Emzirme döneminde olanlara.
 • Genital kanser veya kanser şüphesi olanlara.
 • Otoimmün hastalığı olanlara.
 • Bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavi alanlara.
 • Lokal veya sistemik enfeksiyonu olanlara.
 • Daha önceden belirli hyaluronik asit veya katkı maddelerine alerjisi olanlara.
 • Kanama profili bozuk olanlara.
 • Pıhtılaşmayı önleyici ilaç tedavisi alanlara.

 

Genital Dudak Dolgusu İçin Anestezi Gerekir Mi?

İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilebildiği gibi sedasyon gibi basit bir anestezi ile de uygulanabilmektedir. Merkezimizde hasta konforu için işlemler sedasyon altında yapılmaktadır.

 

Genital Dolgu Ne Kadar Sürer?

Hyalüronik asit ile yapılan genital dolgu uygulamaları genelde 15 dk sürmektedir.

 

Genital Dolgu Zararlı Mı?

Vajinal dolgu uygulaması kolay ve sonrasında komplikasyonu cerrahi işlemlere göre yok denecek kadar azdır. Uygulamanın ardından, uygulama alanında belli miktar kızarma ve kaşıntı olabilir. Ancak bu gibi basit yan etkiler 1 gün içerisinde tamamen kaybolmaktadır.

İşlemin bakire olanlarda kızlık zarına, ilerleyen zamanlarda hamile kalmaya veya hamilelik sürecine, normal doğum yapmaya bir yan etkisi yoktur. Bu nedenle operasyon sonrası genel hijyen kurallarına uyulması yeterlidir.

 

Genital Dolgu Kalıcı Mı?

Genital dolgu sayesinde elde edilen kazanımlar ne yazık ki kalıcı değildir. Bu uygulama sırasında kullanılan yağ dokuları veya hyalüronik asit dolguları zaman içerisinde erimektedir. Genital dolgu uygulaması, bireyin cilt yapısına ve benzer faktörlere göre yaklaşık 12 ay boyunca kalıcılık göstermektedir.

Dolguların kalıcılık süresi genelde 6 ay ile 1 yıl arasıdır. İyileşme oldukça hızlı olup 5-10 gün içinde tamamlanır.

 

Genital Dolgu Sonrası Etki Ne Zaman Başlar?

Genital bölge dudak dolgusundan hemen sonra gözle görülür etki oluştuğundan hasta tatmini oldukça yüksektir. Büyük dudakların dolgun ve genç görünümü pek çok hastayı oldukça mutlu etmektedir.

 

Genital Dolgu Tekrarlanabilir Mi?

Tüm dolgu işlemlerinde olduğu gibi genital dolgularda bir süre sonra vücut tarafından emilebileceği için işlemin tekrar edilmesi gerekebilir. Bu süre 8 ile 12 ay arasında olup kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

 

Genital Dolgu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vajina ve vajina girişi bölgesine yapılan hyaluronik asit enjeksiyonları sonrasında kişi için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Aşağıdaki önerilere uymanız yeterlidir.

 • 1 hafta süreyle sıcak su, termal havuz, sauna ve kaplıca yasaktır.
 • 5 gün süreyle cinsel ilişki yasaktır.
 • 1 hafta ata ve bisiklete binmek yasaktır.
 • 1 ay süreyle de ağır spor, fitness yasaktır.
 • İlk 2-3 gün 3 lt su tüketmek önemlidir.

Operasyondan 2 gün sonra işe dönülebilir.

Genital dolgu enjeksiyonundan 2 gün sonra hastalar işe ve normal hayatlarına dönebilirler.

 

Kıbrıs Genital Dolgu Fiyatları Nedir?

Kıbrıs Genital Dolgu işlemi için ücretlendirme, yapılan işlemin genişliğine ve anestezi yöntemine göre değişmektedir. Maliyetin net bir şekilde saptanması için öncelikle bir muayene şarttır. Operasyon öncesi randevu alınması önemlidir. İlk muayene ve ön görüşmenin ardından aynı gün içinde operasyonun yapılması mümkündür.

Büyük dudaklara dolgu işlemi tek başına yapılabileceği gibi diğer genital estetik operasyonlarıyla kombine şekilde uygulanabilir.

Kıbrıs Lefkoşa’da bulunan hastanemizde genital bölge dolgusu olarak bu bölge için üretilmiş, CE belgeli dolgular kullanılmaktadır. Genital bölge dolgunlaştırma, kırışıklık ve çöküntülerin giderilmesi veya orgazm aşısı gibi amaçlarla yapılan dolgu işlemlerinde hekimin tecrübesi de önemli rol oynamaktadır. En iyi sonuçlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.