Rahim Filmi Kıbrıs – HSG Filmi Kıbrıs

Rahim Filmi (HSG) Nedir?

Rahim filmi bir diğer adıyla HSG (Histerosalpingografi), rahim boşluğunu görüntülemek için kullanılan tanısal görüntüleme yöntemidir. Bu yöntemle rahimdeki anomaliler ve tüplerde söz konusu bir tıkanıklık, darlık ve genişleme gibi sorunlar tespit edilir.

HSG filminde amaç; rahmin şekli, rahim boşluğuyla ilgili kalıtsal kaynaklı sorunlar ya da submüköz myom, adenomiyosis, endometrial polip gibi sonradan gelişen ve kısırlığa neden olabilecek sorunların tespiti, özellikle düşük-kürtaj sonrası sıklıkla gördüğümüz yapışıklıkların saptanmasıdır.

Rahim filmi kısırlık sorunu yaşayan çiftlerde öncelikle başvuracağımız tetkiklerden biridir.

 

Rahim Filmi Ne İçin İstenir?

 • Kısırlık sebebiyle
 • Tekrarlayan gebelik kaybı öyküsü
 • Dış gebelik öyküsü
 • Rahim içinde yapışıklıktan şüphelenilmesi
 • Rahim içi operasyonlardan sonra kontrol amaçlı
 • Tüp bebek tedavisi öncesi
 • Aşılama tedavisi öncesi
 • Ultrasonda rahimde perde, bikornu uterus gibi konjenital anomaliden şüphelenilmesi durumlarında HSG çekilir.

 

HSG Filmi Ne Zaman Çekilir?

Rahim filmi adet bitiminden sonra 3-4 gün içinde çekilmelidir. Yani adetin 8-10. günleri arasında çekilmelidir. Bu günlerde çekilmesinin nedeni; hastanın hamile olmadığından emin olmak, adet kanın tüplerden karın boşluğuna geçmesini engellemek, rahim ağzının bu dönemde daha açık olması ve işlemin rahat yapılması, rahim duvarının bu dönemde daha ince olması ve olası patolojilerin daha kolay tespitidir.

 

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim Filmi Kıbrıs

HSG filmi radyoloji uzmanı ve kadın doğum uzmanıyla beraber çekilir. Hasta ağrı yaşamaması için merkezimizde HSG filmi anestezi altında yapılmaktadır. Hasta anestezi alacağı için işleme 6 saat aç kalarak gelmelidir.

Rahim filmi çekiminde uygulanan işlemler sırası ile şu şekildedir;

 • Hastaya özel önlük giydirilir ve röntgen masasına sırtüstü yatması istenir
 • Ağrı olmaması için anestezi uzmanı hastayı hafif bir anestezi ile uyutur.
 • Rahim ağzı ve vajina girişi antiseptik sıvı ile temizlenir.
 • Kontrast madde hazırlanır.
 • Vajinal yolla katater içerisine çekilen ilaç rahim boşluğuna verilir.
 • İlaç rahim içerisinden ve tüplerden geçerken röntgen filmleri çekilir.

Çekilen filmler özel röntgen tabakalarına basılarak raporu ile birlikte hastaya teslim edilmektedir.

HSG filmi çekimi en fazla 20 dakika içinde tamamlanır. İşlemi sonrası hastalar, günlük yaşam rutinlerini etkileyebilecek bir rahatsızlık hissetmezler. İşlem sonrasında hafif düzeyde görülen sızıntı şeklindeki kanama, normal kabul edilmektedir.

 

HSG Filmi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

HSG filmi sonrası ciddi problemler nadiren görülür. Kötü kokulu akıntı, bulantı, kusma, şiddetli karın ağrısı, kramp, aşırı kanama ve ateş olursa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

 

Rahim Filmi Kaç Yıl Geçerliliğini Korur?

Düşük, kürtaj, ameliyat, dış gebelik olmadığı sürece rahim filminiz en az 2 sene geçerliliğini korur.

 

Tüp Bebek Öncesinde Rahim Filmi Çekilmesi Şart mı?

Tüp bebek tedavisinden önce mutlaka bu filmi çektirmenizi öneririz. Eğer rahim boşluğu veya tüplerinizde gebeliğin oluşmasına veya gelişmesine engel olabilecek bir problem varsa tespit edilebilecek ve tüp bebek tedavisi öncesinde müdahale şansı olacaktır.

Tüp bebek tedavisinin başarısız olmasına yol açan veya başarı oranını düşüren hidrosalpinks (tüp içi sıvı birikimi), fimbrial fimozis (tüp ucu büzüşmesi) gibi problemler rahim film çekilerek tespit edilebilir. Bu film çekilmeden, olası mevcut problemlere uygulanan tüp bebek tedavisi başarı oranının düşmesine, dolayısıyla maddi kayıplara ve zaman kaybına sebep olabilir.

 

Kıbrıs Rahim Filmi Fiyatları

HSG filmi ücretleri uygulamanın gerçekleştirildiği merkeze göre değişiklik göstermektedir. Kıbrıs rahim filmi fiyatları ve süreç hakkında bilgi sahibi olmak için randevu oluşturarak bilgi almanız doğru olacaktır.

Bazı merkezler anestezi uygulamadığı için fiyat daha ucuz olabilmektedir. Anestezi uygulaması ek bir maliyet oluşturmaktadır. HSG filmi ile ilgili detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.