Kıbrıs Labioplasti

Labioplasti Nedir?

Labioplasti (İç dudak estetiği) kadınlarda vajinal veya cinsel estetik, günümüzde estetik cerrahi tekniklerinin ilerlemesi ile yoğun talep görmektedir. Genç, yaşlı tüm yaş gruplarından kadınları ilgilendiren bu konu utanma, muayene olamama, bilgi edinememe, konu hakkında çözüm bulamama gibi nedenlerden dolayı hep geri planda kalmıştır.

Labioplasti, vajen dudakların normalden büyük, sarkık, koyu renkli ya da kırışık olmaları durumunda estetik cerrahi ile uygun şekilde küçültülmesi işlemidir. İç dudak estetiği olarak da bilinen operasyon ile dudaklar simetrik ve güzel görünüme kavuşturulmaktadır.

Genital estetik operasyonlarının amacı, hem estetik açıdan görünüşü daha iyi hale getirmek, partner ile cinsel hazzı yükseltmek hem de hastanın psikolojik durumunu düzeltmektir. Özellikle iç dudak küçültülmesi ameliyatı (labioplasti-labiaplasti) bayanlarda burun ve meme estetiği operasyonlarından sonra en sık başvurulan ameliyatlardandır.

Labioplasti yapılacak hastalar yasal olarak 18 yaş üzerinde olmalıdır. Evli veya bekar, doğum yapmış ya da yapmamış isteyen herkes bu ameliyatı yaptırabilir. Operasyonun yapılması için en doğru zaman adet döngüsünin bitimidir.

 

Labial Hipertrofi Nedir?

Büyük dudakların dışına taşan, kalın, geniş, sarkık, iç dudaklara ‘labial hipertrofi’ denir. Çeşitli sebeplerle labial hipertrofi ortaya çıkabilir. İç dudakların normalden iri ve geniş olması genel olarak doğuştandır. Özellikle ergenlik döneminde hormonların etkisiyle artmaktadır. Ayrıca bazı bayanlarda kronik tahriş olma (mantar enfeksiyonu, kaşıntı veya sürtünme gibi), dudakların normalden daha iri, geniş yüzeyli, kırışık ve sarkık olması genetik nedenlerden kaynaklanabilir. Hormonal nedenler arasında erkeklik hormonu olan androjen hormonu varlığıda labial hipertrofi sebebidir. Doğumlar ve ileri yaş da iç dudaklarda sarkma ve genişlemelere neden olabilir.

Asimetri: Bir dudağın diğer dudağa göre daha büyük veya farklı yapıda olmasıdır. ‘Labial asimetri’ genellikle doğuştan gelmekle birlikte, kimi zaman trafik veya bisiklet kazaları gibi yaşanan genital travmalara bağlı oluşabilir.

Kenar Düzensizlikleri: İç dudakların uç kısımlarında renk koyulaşmaları, kenar kısımlarında pürüzlü ve girintili çıkıntılıların oluşumudur.

Görünümden Hoşnutsuzluk: İç dudak görünümünden genel anlamda rahatsız olan ve bu durumdan dolayı psikolojik olarak etkilenen kadınlara labioplasti yapılabilir.

 

İç Dudak Estetiği Neden Yapılır?

Labioplasti operasyonu en çok estetik, fiziksel, seksüel, hijyenik, psikolojik ve tıbbi yönlerden kaygılara bağlı olarak yapılmaktadır.

 • İç dudakların normalden iri, geniş yapıda, düzensiz ve kalın oluşu.
 • Cinsel açıdan özgüven eksiklikleri, cinsel ilişki sırasında utanma ve konsantre olamama, rahat cinsel ilişkisi kuramama ve hatta bu nedenle evlenememe, cinsel açıdan kendini beğenmeme, çekici bulmama.
 • Bikini, tayt gibi sıkı şeyler giyildiğinde, dıştan görünen belirgin kabarıklığın verdiği rahatsızlık.
 • Genital bölgenin nemli kalmasına bağlı mantar ve vajinal enfeksiyonların oluşması.
 • Genital bölgede rahatsız edici koku oluşumu ve akıntı birikimi gibi hijyenik sorunlar.
 • Büyük ve sarkık iç dudakların iç çamaşırı, kot pantolon ve tayt giyimi sırasında sürtünerek rahatsızlık verici olması.
 • Cinsel ilişkide penisin vajinaya girişi sırasında gerilmeye bağlı olarak acı hissedilmesi.
 • İdrar yaparken zorlanma, ıkınma gereksinimi.
 • Tuvalette idrarın farklı yönlere giderek bacakları ıslatması.

 

Labioplasti Operasyonu Öncesi Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

 • PTZ, INR ve APTT kan testleri
 • İşlem tarihinden 1 gün önce yapılmış Covid-19 PCR testi
 • Kardiyoloji uzmanından anestezi almasında engel yoktur raporu alınmalıdır.

 

Labioplasti Yöntemleri Nelerdir?

Labioplasti operasyonu için farklı cerrahi işlemler bulunmaktadır. Hangi hastaya hangi yöntemin uygun olduğuna gerekli muayene sonrasında işlemi yapacak doktor karar vermektedir.

Başlıca labioplasti yöntemleri:

 • V plasti
 • Curvilinear amputasyon (parsiyel rezeksiyon)
 • Wedge rezeksiyon
 • Lazer ile labioplasti
 • Z plasti
 • Delaminasyon tekniği
 • Yıldız labioplasti

Labioplasti operasyonu lokal anestezi, genel anestezi veya belden uyuşturma (spinal anestezi) eşliğinde yapılabilir. Ortalama ameliyat 1 saat sürer. Eğer istenirse aynı seansta vajina daraltma operasyonu yapılabilir. Merkezimizde genel olarak sedasyon anestezi denilen yüzeysel bir anestezi şekli tercih etmekteyiz. Hangi anestezi şekli tercih edilirse edilsin, hastalar ameliyat esnasında asla acı ve ağrı hissetmez.

Labioplasti operasyonu sırasında vajen küçük dudakları normal olması gerektiği boyuta getirilir. İç dudaklar kendiliğinden eriyen dikişlerle onarılır. Ameliyat sonrasında bölgeye pansuman yapılır ve antibiyotikli pomatlarla temizlenir.

 

Labioplasti Ameliyatından Sonra Hastanede Yatmak Gerekir Mi?

Ameliyat sonrası 5-6 saat hastanede dinlenme yeterli olmaktadır. Ameliyat bölgesi işlem öncesinde lokal anesteziklerle uyuşturulduğu için ameliyat günü dahil ciddi bir ağrı ve acı olmaz.

 

İç Dudak Estetiği Sonrası Süreçte Sizi Neler Bekliyor?

Operasyon sonrası kişisel hijyene dikkat etmek ve pansumanları düzenli yapmak önemlidir. İşlemden 48 saat sonra duş alınabilir, 1 hafta sonra duşta ameliyat bölgesi çok nazik bir şekilde basınç uygulamadan sabun ve su ile yıkanabilir. 1 ay küvete, havuza denize vs. girilmemelidir. Bazı hastalarda işlemden sonra 6 – 12 hafta sonrasına kadar hassasiyet devam edebilir. Buna rağmen hastaların büyük bir kısmı 1 ay sonra cinsel ilişkide bulunabilir.

Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra iyileşme süreci tamamlandığında iz kalmaz, ameliyat edildiği anlaşılamaz. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun oluşmaz.

 

İç Dudak Estetiği Cinsel Hazzı Etkiler Mi?

Labioplasti ameliyatları cinsel hazzı asla olumsuz yönde etkilemez. Hatta kişide oluşturduğu özgüven artışı ile cinsel ilişki sırasında konsantrasyonu artırır. Partnerler arası karşılıklı haz duygusu artar ve orgazm kolaylaşır.

 

İç Dudak Estetiği Bakirelerde Yapabilir Mi?

Labioplasti ameliyatı kızlık zarına zarar vermez. Bu nedenle bakire bir kız bu işlemi güvenle yapılabilir.

 

Labioplasti Olanlar için Riskler Nelerdir?

Ameliyat sonrası hafif düzeyde sızıntı şeklinde kanama, dikişlerde hafif ağrı, yanma, batma, ödem, ameliyat bölgesinde renk koyulaşması, morartı gibi şikayetler tamamen normaldir ve geçicidir. Operasyondan 1 hafta sonra ortaya çıkabilecek kaşıntı şikayetleri krem ve ilaçlar sayesinde giderilebilir. Ameliyatın enfeksiyon, kullanılan ilaçlara bağlı yan etkiler, alerjik reaksiyonlar gibi her operasyonda görülebilen riskleri vardır. Ancak ameliyat öncesi hastanın tıbbi öyküsünün detaylı alınması, ameliyat sırasında gerekli hazırlıkların eksiksiz yapılması ve titizlik gösterilmesi bu tür riskleri minimal düzeye getirecektir.