Kıbrıs Vajinoplasti

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti işlemi, kadınların cinsel hayatı açısından büyük önem taşır. Vajina bölgesi, özellikle çok sayıda doğum yapmış kadınlarda ve yaşlanmaya bağlı genişleme eğilimi göstermeketdir. Bu genişleme kaynaklı kadınların cinsel ilişkileri olumsuz etkilenmektedir. Kadınları etkilendiği gibi eşleride bu durumdan cinsel anlamda olumsuz etkilenmektedir.

Vajinoplasti, vajina daraltma operasyonudur. Özellikle vajina yapısını doğum öncesi sıkı haline döndürmek isteyen kadınlara uygulanır. Çok sayıda doğumu olan ya da doğumları çok zor geçen kadınlarda, vajina bölgesi genişler. Bu sebeple cinsel ilişki sırasında hem kadın, hem de erkek olumsuz etkilenir. Vajina daraltma operasyonları ile cinsel yaşam düzeltilebilir, kadın ve erkeğin kendilerine olan güveni yenilenebilir.

 

Vajinoplasti Neden Yapılır?

  • Cinsel olumsuzlukları giderilmesi
  • Cinsel ilişki sırasında meydana gelen sesleri yok edilmesi
  • İdrar torbası ve bağırsak sarkmalarının onarılması
  • Doğum izlerinin onarılması, ağrılı cinsel ilişkinin düzeltilmesi
  • Vajina operasyonlarının izlerinin düzeltilmesi
  • Kadının özgüveninin artırılması

 

Vajinoplasti Operasyonu Öncesi Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

  • PTZ, INR ve APTT kan testleri
  • İşlem tarihinden 1 gün önce yapılmış Covid-19 PCR testi
  • Kardiyoloji uzmanından anestezi almasında engel yoktur raporu alınmalıdır.

 

Vajen Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti operasyonu, genişlemiş olan vajinal dokunun alınması ve vajinanın etrafında bulunan yumuşak doku ve kasların sıkılaştırılması işlemidir.

Vajinoplasti operasyonunda karından herhangi bir kesim yapılmasına gerek yoktur, yalnızca vajen bölgesine uygulanmaktadır. Operasyon yaklaşık 30-40 dakikada tamamlanır. Vajinanın girişi 3-4 cm daraltılır ve ardından dikiş atılır. Bu dikişler eriyen dikişlerdir. Vajina daraltma ameliyatı ağrı duyulmaması için genel anestezi altında yapılmaktadır.

 

Vajen Daraltma Ameliyatı Sonrası Süreç

Ameliyat sonrası kanama riski göz önünde bulundurularak hasta 1-2 saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilir. İşlem sonrası çok ciddi ağrılar olmamaktadır.

İyileşme süresi kişilere göre farklılık göstersede en geç 3 hafta içinde normale döner. Hasta bu 3 haftalık süreçte doktorunun önerilerine uyulmalı ve hijyen kurallarına dikkat etmelidir.

Ameliyat sonrasında hasta 1-2 gün içinde normal günlük aktivitesine dönebilir. Operasyondan en az 6-8 saat sonra ayakta duş alabilir. Ameliyat sonrası 4-6 hafta kadar havuza, saunaya veya denize girilmemelidir.

Vajina estetiği operasyonunda ağrı ve acı olması durumunda doktora danışılmalı ve bu doğrultuda hareket edilmelidir. Ayrıca doktor onayı olmadan ilaç kullanımı kesinlikle olmamalıdır. Operasyon sırasında eriyen dikişler kullanıldığı için dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Dikişler belli bir zaman içinde kendiliğinden erimekte ve yok olmaktadır.

Ameliyat sonrası enfeksiyon, kanama ve ödem gibi basit risklerin dışında büyük riskler bulunmamaktadır. Bu komplikasyonları önlemek için kişi son derece dikkatli davranmalı ve ameliyat sonrasında bol bol istirahat etmelidir.

 

Vajinoplasti Ameliyatında İz Kalır Mı?

Vajinoplasti ameliyatı sonrası en çok merak edilen konuların başında şüphesiz iz kalıp kalmayacağı konusudur. Bu ameliyatını geçiren kişilerde herhangi bir iz kalmaz. Ameliyat geçirildiği fark edilmez. Ameliyat sonrasında yaklaşık 10 gün lekelenme şeklinde kanamalar oluşabilir. 10 günden sonra herhangi bir yan etki beklenmez.

 

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki ve Doğum

Hasta vajinoplasti ameliyatı sonrası 4-6 hafta dinlendikten sonra rahatlıkla cinsel hayat başlayabilir. Vajinoplasti ameliyatı cinsel yaşam üzerinde belirgin konfor artışı sağlar.

Operasyondan sonra hamilelik durumunda zorunlu olmadıkça normal doğum önerilmez. Normal doğum olması halinde vajinaya uygulanan işlem bozulacaktır.